TJ Lokomotiva Sokolov

Lokomotiva Sokolov 06

 nahoře zleva: B.Handschuh, Z.Pavlas, P.Schneider, L.Navrátil, L.Peška, S.Handschuh ml., R.Kryštůfek, J.Sýkora ml.,

dole zleva: J.Vébr, V.Kopecký, J.Sýkora st., W.Jakob

 

Jako iniciátor vzniku těchto stránek a zároveň jako jejich počáteční administrátor, jsem si dovolil málou část v této sekci věnovat již neexistujícímu oddílu stolního tenisu TJ Lokomotiva Sokolov a stručně se zmínit o jeho historii. Je to především z důvodu, že jsem v tomto oddíle před mnoha lety ještě jako student začínal aktivně se stolním tenisem a možná i díky tomu jsem u tohoto sportu zůstal až dodnes. Navíc v tomto bývalém oddíle působilo ať již krátce nebo i déle několik současných i bývalých hráčů našeho oddílu, kteří snad a jak i pevně doufám,  toto malé "oprášení" vzpomínek uvítají. Já osobně na tuto dobu velmi rád vzpomínám, protože jsem zde tehdy poznal spoustu nových přátel a kamarádů a také zažil hodně srandy a legrace.

Požádal jsem bývalého člena oddílu TJ Lokomotiva Sokolov  a jednoho z jeho spoluzakladatelů pana Bohuslava Handschuha o krátký příspěvek o tomto bývalém oddílu stolního tenisu a zároveň bych mu chtěl i touto cestou poděkovat za poskytnuté informace a také za několik málo fotografií uchovaných z této doby.

 FOTO k nahlédnutí najdete - ZDE 

Míra Choděra

  Lokomotiva Sokolov 28

 zleva stojí: J.Tobiáš, L.Navrátil, R.Nejedlík, V.Bárta, B.Handschuh, W.Jakob, K.Beníšek, J.Vébr, na stole: P.Schneider

 

Historie oddílu TJ Lokomotiva Sokolov

"Začalo se hrát ve sklepě jednoho právě postaveného paneláku (věžáku) v roce 1972. Tam jsme se domluvili, že začneme hrát okresní soutěž a sešli jsme se ve Hvězdě s vedoucími TJ Lokomotiva, kde již měli turistiku a gymnastiku.

Zakládajícími členy byli Ing.Gembický, Ruda Soukup, Standa Tydrych, Vlasta Fišer, Jirka Brožek a Já. Byl jsem jediný, který tehdy nedělal na dráze a hrál pár zápasů v okrese č.B.

 

 Historické soupisky oddílu k nahlédnutí najdete - ZDE 

 

První zápas byl na 2.ZŠ, kde se hrálo systémem první tři každý s každým a dva proti sobě, a ti hráli jednu čtyřhru. Bylo tedy třeba 5 hráčů. Dostali jsme dost velkou nakládačku, někteří to moc neunesli, protože se hrálo proti dětem. Já hrál čtyřhru, kterou jsme vyhráli a také dva zápasy. Naše domácí zápasy se hrály ve hvězdě, a to vždy v neděli v 10 hod. dopoledne, což se moc nelíbilo provozovateli, protože museli po sobotní zábavě hned ráno uklidit, tak dělali vše proto, aby nás vyštvali pryč. A to se jim nakonec podařilo. Napsali nám směšný dopis, ve kterém se psalo, cituji: Míček příliš poskakuje a dělá nejprve neznatelné důlky ve zdi, kterou tak postupně narušuje.

Hledali jsme tedy tělocvičnu, ale nikde nebyla volná. Podařilo se nám sehnat malou tělocvičnu ve zvláštní škole v Rychnově, kde se však netopilo, takže v zimě jsme poráželi soupeře hlavně zimou. Hráli jsme někde ve středu tabulky. V okrese bylo asi 12 družstev. Tam jsme byli asi 2 roky a potom jsme přešli na Gymnázium. Začalo chodit i více lidí, tak se přikoupily stoly a postavily se další družstva A - F. Družstva E, F byly vedeny jako Gymnázium Sokolov. Tím jsme platili jen asi polovinu nájmu, tedy tenkrát asi 10 kč za trénink. To už bylo v okrese více družstev, a tak se hrál okresní přebor a okresní soutěž. V té době jsme už hráli na tak 3-4 místě. Začalo se také jezdit do Skal u Protivína (okres Písek) v jižních Čechách na tzv. soustředění, a to většinou na prvního Máje, aby děti nemusely do průvodu. Tam jsme vždy vyhráli pohár a především upevnili kolektiv.

Hráli jsme s výběrem Vietnamské socialistické republiky. Dali jsme jim moc velkou šišku, Áčko 18-0, Béčko už nevím přesně, ale taky hodně. Bylo však velká sranda, přišlo se podívat a fandit asi 100 vietnamců... Začali jsme také hrát s Němci, u nich v květnu a u nás v září. Taky dobrá opiliáda. Už nevím, proč jsme potom přešli na 8.ZŠ Sokolov. Tam ale bylo nejlepší prostředí a podmínky pro hraní. Hráli jsme tam až do převratu v r.1989. Pak se začal zvyšovat nájem za tělocvičnu až na 120,- kč za hodinu, což v té době bylo nemožné platit. Z toho důvodu jsme stoly přestěhovali do hospody v Josefově, kde to sice bylo zadarmo, ale zase trochu vzdálené a nikdo tam nechtěl jezdit. Tak jsem zrušil oddíl. Ludva Navrátil, Jarda Vébr a Haťapka si vzali každý jeden stůl a další jsme prodali a prochlastali."

A tak skončil oddíl stolního tenisu TJ Lokomotiva Sokolov...

                

Bohuslav Handschuh

                                Podpis BH

R1